Szczegóły wydarzenia
Budowa Muzeum Żydów Mazowieckich nabiera rozpędu

Skończyły się przygotowania zaplecza i we wtorek ruszyły już faktyczne roboty przy budowie Muzeum Żydów Mazowieckich w zabytkowej bożnicy przy ul. Kwiatka. Plac budowy jest ogrodzony od kilku tygodni, ale dotychczas wykonawca - firma Wixbud - przygotowywał zaplecze do prowadzenia prac. - Wzmocniliśmy ściany na zewnątrz i wewnątrz budynku, zaczęliśmy rozbiórkę kominów oraz pierwszych elementów dachu - relacjonują pracownicy Wixbudu.

Wewnątrz bożnicy trwał też we wtorek demontaż starych kanałów ciepłowniczych. W tym tygodniu widać też już będzie jak fachowcy zdejmują kolejne fragmenty dachu.

Po jego rozebraniu, a także po częściowym rozebraniu ścian budynku, zaczną się prace przy fundamentach. Będą trudne ze względu na ograniczone miejsce, a są niezbędne, bo bożnica tylko częściowo stoi na stabilnym gruncie. W tym miejscu przebiegała kiedyś średniowieczna fosa. W XIX wieku, gdy okolica zapełniała się budynkami, była już zasypana, ale często przypadkowym materiałem.

Pracownicy Wixbudu uprzedzają, że wraz z początkiem palowania i prac przy fundamentach, zaczną się też pierwsze utrudnienia w poruszaniu się po ul. Kwiatka. Nie tylko trzeba będzie uważać na pieszych, którzy wolą chodzić jezdnią tuż pod ogrodzeniem, ale także na samochody i maszyny budowlane. - Prosimy o wyrozumiałość - mówią w Wixbudzie.

Na pocieszenie można dodać, że utrudnienia nie potrwają długo. Tempo prac musi być na tyle duże, żeby pod koniec przyszłego roku Muzeum Żydów Mazowieckich było już gotowe.

Przypomnijmy, że to przedsięwzięcie całkowicie społeczne. Gdy okazało się, że budynek zabytkowej bożnicy przy ul. Kwiatka 7 gmina Płock chce wystawić na sprzedaż, grupa płocczan zawiązała Stowarzyszenie Synagoga Płocka. Przygotowało ono projekt budowlany, znalazło sponsorów i zdobyło dofinansowanie z UE. Bez tego inwestycja za 9 mln zł nie byłaby możliwa. Unijna dotacja sięga 7,7 mln zł.

Wykonawcą robót zostało konsorcjum trzech firm: Inwestbud (firma projektowa), Wixbud (budowlana) oraz Maksa (zajmie się aranżacją Muzeum).

 

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35702,10242509,Budowa_Muzeum_Zydow_Mazowieckich_nabiera_rozpedu.html

 

Źródło: plock.gazeta.pl