Szczegóły wydarzenia
Zaczęła się budowa Muzeum Żydów Mazowieckich

No i zaczęło się! Po latach załatwiania formalności, pozwoleń i pieniędzy stowarzyszenie "Synagoga Płocka" zaczęło budowę Muzeum Żydów Mazowieckich w zabytkowej bożnicy przy ul. Kwiatka W piątek od rana pracownicy firmy Wixbud zaczęli stawiać ogrodzenie wokół domu modlitwy, który powstał przy ul. Kwiatka w 1822 roku.

Bożnica szczęśliwie przetrwała okupację, w 1949 roku gmina żydowska założyła tu spółdzielnię dziewiarsko-krawiecko-pończoszniczą imienia Gerszona Dua, potem zakład krawiecki im. Władysława Broniewskiego. Opuszczony budynek Żydzi sprzedali w latach 90. samorządowi.

Gdy ratusz chciał wystawić ją na sprzedaż, zaapelowaliśmy, by tego nie robił. Szybko powstało stowarzyszenie "Synagoga Płocka", które zadeklarowało zdobycie funduszy na restaurację tej jednej z nielicznych, ocalałych bożnic i urządzenie w niej Muzeum Żydów Mazowieckich.

- Potrafiliśmy upamiętnić 13 straconych żołnierzy AK, a zapomnieliśmy o 9 tysiącach sąsiadów - przekonywał wówczas jeden z założycieli "Synagogi" Roman Góralski.

Przedsięwzięcie było dość trudne. Bo jak grupa niespełna 20 osób ma znaleźć 9 mln zł na zadanie? Okazało się jednak, że przy przychylności najpierw prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego (oddał budynek), a potem Andrzeja Nowakowskiego (poręczył za stowarzyszenie) i dzięki zaangażowaniu menedżerów - m.in. szefa Polimeksu Konrada Jaskóły i szefa Naftoremontu Jerzego Janiaka (jest dziś prezesem "Synagogi" i prowadzi inwestycję), a także dzięki przychylności marszałka Mazowsza Adama Struzika, udało się najpierw zdobyć sponsorów, a potem unijną dotację.

Opóźnień, potknięć w przygotowaniu inwestycji było co niemiara, ale to przecież przedsięwzięcie unikalne także z tego powodu, że realizowane całkowicie społecznie.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Inwestbud, Wixbud oraz Maksa (ta ostatnia przygotuje multimedialną aranżację muzeum). Na wtorek zajmująca się promocją inwestycji firma Media Spectrum zaprasza na konferencję otwierającą budowę Muzeum.

Od piątku przy Kwiatka zaczęły się pierwsze utrudnienia w ruchu. Niestety przez ponad rok można będzie korzystać bez ograniczeń z chodnika tylko po jednej stronie ulicy.

 

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35702,10072637,Zaczela_sie_budowa_Muzeum_Zydow_Mazowieckich_w_zabytkowej.html

 

Źródło: plock.gazeta.pl