Szczegóły wydarzenia
Wnętrze bożnicy prawdopodobnie było błękitne.

 Finiszuje budowa Muzeum Żydów Mazowieckich. Toruński konserwator Bartosz Sobolewski zaczął zabezpieczanie fragmentu ściany z wnęką na szafę na rodały - jedynego miejsca, w którym zachowały się pierwotny tynk i błękitna farba, którą bożnica była pomalowana.


Przypomnijmy: budynek nie będzie pełnił funkcji związanej z kultem religijnym. Od ratusza odkupiło go Stowarzyszenie Synagoga Płocka składające się ze znanych płocczan (prezesem jest szef Naftoremontu Jerzy Janiak) i dzięki unijnej dotacji oraz prywatnym sponsorom - także płockim firmom - buduje muzeum mające upamiętnić mazowieckich Żydów.

Prace muszą zakończyć się w grudniu i wszystko wskazuje na to, że terminu uda się dotrzymać. Za kilka dni budynek zostanie całkowicie zamknięty i zacznie się aranżacja wnętrza. Nie będzie to miejsce wypełnione eksponatami "do zwiedzania w kapciach", ale nowoczesna, interaktywna placówka opowiadająca m.in. o historii i kulturze Żydów, a także o znanych płocczanach żydowskiego pochodzenia.

W środę zaczęły się w niej prace nad konserwacją jedynego oryginalnego fragmentu zachowanego tynku. Zbudowana w XIX wieku bożnica powstała na fosie, przez lata był problem z zachowaniem stabilności budynku. Regularnie trzeba było go remontować, tynkować i malować. Bartosz Sobolewski badał w ubiegłym roku, czy wewnątrz - pod kilkoma warstwami farb nałożonych po licznych remontach - zachowała się polichromia. Okazało się, że nic nie ma, wszystkie tynki można było skuć.

Jedyne miejsce, w którym pozostał tynk, to wnęka na szafę na rodały. Na tych pozostałościach zachowała się farba - błękit gołębi - którą pierwotnie było prawdopodobnie pokryte całe wnętrze bożnicy. Zakonserwowany fragment ściany nie ma żadnej wartości artystycznej, ale ma wartość historyczną. Sobolewski zapewnia, że postara się wyeksponować zachowany fragment ściany, by kontrastował z odrestaurowanym, świeżym wnętrzem.

Prace odbywają się pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków Luizy Siemienik.

link do artykułów prasowych >>