Szczegóły wydarzenia
Bożnica prawie gotowa - zobacz najnowsze zdjęcia wnętrza

Prezes Synagogi Płockiej Jerzy Janiak odebrał w czwartek Medal Zasłużony dla Tolerancji, który stowarzyszenie otrzymało od Fundacji Ekumenicznej Tolerancja. Nie przez przypadek: kończy się prowadzona przez stowarzyszenie budowa Muzeum Żydów Mazowieckich.
Od 14 lat Fundacja przyznaje to odznaczenie 16 listopada - w ustanowionym przez UNESCO Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Odbierają je ludzie kultury, sztuki, politycy i duchowni, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w szerzenia idei tolerancji. Wraz z Jerzym Janiakiem - płocczaninem, wieloletnim szefem płockiego Naftoremontu - medal odebrali m.in. prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz, ks. Bp. Marcjan Trofimak (były lwowski biskup pomocniczy), izraelska piosenkarka i aktorka, z pochodzenia łodzianka Lea Koening. Szefowi Synagogi Płockiej towarzyszyli wiceprezesi stowarzyszenia: Konrad Jaskóła i Roman Góralski.

Dzień wcześniej z placu budowy Muzeum Żydów Mazowieckich w zabytkowej bożnicy przy ul. Kwiatka 7 w Płocku zniknęło ogrodzenie. Teraz w całej okazałości widać budynek, który kiedyś służył gminie żydowskiej, a dziś - społecznie, przy wsparciu płockich przedsiębiorstw, samorządu płockiego oraz przyznanych przez marszałka Mazowsza Adama Struzika środków unijnych - jest adaptowany na unikalną w skali kraju i kontynentu placówkę muzealną.

Budowa skończy się w grudniu i stowarzyszenie zacznie rozliczanie się z dotacji z UE. Uruchomienie placówki zaś nastąpi - jak podkreślają w stowarzyszeniu - najszybciej jak to możliwe. Niewykluczone, że będzie to koniec lutego lub początek marca. Taki termin byłby symboliczny - pokrywałby się z rocznicą wywiezienia płockich Żydów do obozów koncentracyjnych i ich zagłady.

Wiadomo na pewno za to, że Muzeum Żydów Mazowieckich zostanie poprowadzone przez Muzeum Mazowieckie. Porozumienie w tej sprawie - między marszałkiem Adamem Struzikiem, prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowskim, a prezesem Jerzym Janiakiem - zostało uzgodnione. Trwają teraz negocjacje dotyczące szczegółowych zapisów.

link do artykułów prasowych >>

Cały tekst: http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,12908893,Boznica_prawie_gotowa___zobacz_najnowsze_zdjecia_wnetrza.html#ixzz2D2NTFNrw