Wydarzenia

 Data, godzina

 Wydarzenie

23 lutego 2016 r.
godz. 18.00
23 lutego zapraszamy na spotkanie z ks. Manfredem Deselaersem, niemieckim księdzem katolickim diecezji Aachen i współprzewodniczącym Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Na stronie internetowej Centrum można przeczytać, że jego intencją jest "stworzenie miejsca refleksji, edukacji, wymiany myśli i modlitwy dla wszystkich poruszonych tym, co tu się stało". Centrum ma być "formą uczczenia pamięci ofiar i ma przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju".

Spotkanie z gościem Muzeum Żydów Mazowieckich zatytułowane jest "Doświadczenia z polsko-niemiecko-chrześcijańsko-żydowskiego dialogu u progu Auschwitz".

Wydarzenie na Facebooku
17 lutego 2016 r.
godz. 18.00
17 lutego w Muzeum Żydów Mazowieckich wystąpi Chór Żydowski "Clil".

Repertuar amatorskiego chóru "Clil" wypełniają pieśni i piosenki w językach hebrajskim, jidysz i ladino. Powstał w 2003 roku, rok później przyjął formę stowarzyszenia działającego równolegle w Warszawie i w Łodzi. Koncertuje w Polsce i zagranicą. Tworzy go blisko czterdzieści osób w różnym wieku. W jego szeregi przyjmowani są wszyscy, którzy chcą realizować jego cele, bez względu na narodowość i wyznanie. Te cele to szerzenie tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych, religijnych oraz przeciwdziałanie uprzedzeniom i stereotypom. Słowo "clil" w języku hebrajskim oznacza "dźwięk".

Wydarzenie na Facebooku
9 lutego 2016 r.
godz. 18.00
9 lutego zapraszamy na projekcję filmu "Żydowski kardynał" w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Bohaterem francuskiego filmu "Żydowski kardynał" (96 min.) w reżyserii Ilana Durana-Cohena jest Jean-Marie Lustiger, kardynał żydowskiego pochodzenia zmarły w 2007 roku. Jego rodzina pochodzi z Będzina. Aron, bo tak miał na imię, podczas II wojny światowej przyjął chrzest i zmienił imię na Jean-Marie. Był wieloletnim duszpasterzem środowisk akademickich i studenckich, arcybiskupem Paryża, członkiem Akademii Francuskiej, przyjacielem papieża Jana Pawła II. Jego mszę pogrzebową poprzedził kadisz poprowadzony przez Arno Lustigera, kuzyna kardynała. Szanując wolę zmarłego, na jego trumnie pojawiły się słowa: "Moimi patronami byli arcykapłan Aaron, św. Jan - umiłowany uczeń i Matka Boża, Służebnica Słowa. Ja zaś otrzymałem wiarę, otrzymałem Chrzest, ale do końca pozostałem Żydem, jak wszyscy apostołowie"".

Wydarzenie na Facebooku
27 stycznia 2016 r.
godz. 18.00
27 stycznia zapraszamy na wykład "O żeńskim aspekcie Boga w judaizmie" Marty Eichelberger-Jankowskiej.

Marta Eichelberger-Jankowska jest edukatorem i przewodnikiem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Prowadzi tam zajęcia na temat religii, kultury i historii żydowskiej. Jest absolwentką Wydziału Hebraistyki i Studiów Żydowskich na University College London. W Muzeum Żydów Mazowieckich będzie gościła po raz drugi. W październiku 2014 roku opowiadała o tak zwanych rytuałach przejścia w judaizmie.

Wydarzenie na Facebooku
21 stycznia 2016 r.
godz. 18.00
W ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy 21 stycznia zapraszamy na pokaz filmów "Pani spod Szóstki", "Intruz", "Myśląc o Auschwitz" oraz "Pukanie do drzwi".

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy, proponujemy cztery filmy. Zaczniemy od "Pani spod Szóstki" (39 min.), nagrodzonego Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego w 2014 roku. To opowieść o kobiecie, która przeżyła Holokaust. Mając ponad sto lat, codziennie ćwiczyła na fortepianie i pozytywnie patrzyła na świat. Następnie zaprezentujemy "Intruza" (16 min.), gdzie na tytułowego ekscentrycznego bohatera natyka się izraelski żołnierz na granicy z Egiptem. Potem będzie "Myśląc o Auschwitz" (16 min.) - tu punktem wyjścia jest wycieczka szkolna z Izraela do Polski. Na zakończenie pokażemy "Pukanie do drzwi" (11 min.), w którym w życie popularnego pisarza wkraczają niecodzienne postacie.

Wydarzenie na Facebooku
19 stycznia 2016 r.
godz. 18.00
19 stycznia zapraszamy na spotkanie z prof. Adamem Danielem Rotfeldem.

Adam Daniel Rotfeld był Ministrem Spraw Zagranicznych RP w rządzie Marka Belki. Również członkiem Grupy Ekspertów NATO, Kolegium Doradczego ONZ do spraw rozbrojenia i dyrektorem SIPRI - Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem.

Urodził się w Przemyślanach niedaleko Lwowa, w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny ukrywał się w klasztorze greckokatolickim. Jego rodzice zostali zamordowani.

Obecnie jest współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych i profesorem w Instytucie Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. "Miał burzliwe i trudne życie. Dotknął piekła. Pokonał samotność po śmierci Basi, ukochanej żony. Przeżył też wiele radości i satysfakcji. Uważa, że w życiu najlepiej sprawdza się credo, które wyznaje: wiedzieć, co dobre i jak się nie wie, co powiedzieć, to zawsze warto mówić prawdę" - napisała Teresa Torańska we wstępie do książki "W cieniu" Marcina Wojciechowskiego.

Wydarzenie na Facebooku
7 stycznia 2016 r.
godz. 18.00
7 stycznia w Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentujemy spektakl "Czarne czereśnie" o Liberze Taubie, płocczaninie pochodzenia żydowskiego, w wykonaniu Hanny Chojnackiej i Szymona Cempury.

Hanna Chojnacka i Szymon Cempura są aktorami Teatru Dramatycznego w Płocku. Twórcy bijącego rekordy popularności spektaklu "Boże mój!" (sztuki Anat Gov w reżyserii Macieja Prusa), sięgają teraz po historię życia Libera Tauba. "Od dawna myślałam o nietuzinkowym repertuarze żydowskim. Aura Muzeum Żydów Mazowieckich i niesamowite koleje losu tego człowieka sprawiły, że powiedzieliśmy sobie: To jest to! Duch Libera zażyczył sobie, byśmy opowiedzieli o płockim Żydzie, którego życie mocno było okraszone piosenkami. Zwłaszcza w dzieciństwie i w okresie dojrzewania w rodzinnym mieście" - zaznacza Hanna Chojnacka.

Aktorski duet zajął się reżyserią i scenografią tego spektaklu. Autorem scenariusza, w oparciu o wspomnienia bohatera i jego bliskich, jest Rafał Kowalski z Muzeum Żydów Mazowieckich.

Wydarzenie na Facebooku
15 grudnia 2015 r.
godz. 18.00
15 grudnia zapraszamy na prezentację filmu "Żołnierz na dachu" w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Holenderka Esther Hertog, reżyserka tego dokumentu, przez trzy lata filmowała życie osadników żydowskich w Hebronie na Zachodnim Brzegu. Jest ich tam ośmiuset, mieszkają pośród stu dwudziestu tysięcy Palestyńczyków, strzeże ich batalion żołnierzy. Hebron jest jednym z najważniejszych świętych miejsc dla wyznawców judaizmu i islamu. Według tradycji są tam pochowani Abraham i Sara, Izaak i Rebeka, Jakub i Lea.

Film trwa 80 minut. Zdobył wiele wyróżnień międzynarodowych, m.in. dla najlepszego filmu holenderskiego na International Documentary Film Festival w Amsterdamie - największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych. Doszło do tego w 2012 roku. Dwa lata później "Żołnierz na dachu" zwyciężył dziesiątą edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku
10 grudnia 2015 r.  godz. 18.00 10 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Kicińską, autorką książki "Pani Stefa".

Magdalena Kicińska jest reporterką, współpracowniczką m.in. "Dużego Formatu", absolwentką wydziału nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowaną do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistką Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego i stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jej książka "Pani Stefa" opowiada przede wszystkim o Stefanii Wilczyńskiej: pedagożce, wychowawczyni i bliskiej współpracowniczce Janusza Korczaka. Razem z nim prowadziła Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, gdzie oboje stosowali swoje nowatorskie metody nauczania. Z nim też i dziećmi ruszyła w ostatnią drogę z getta warszawskiego do niemieckiego obozu zagłady w Treblince w 1942 roku. Magdalena Grzebałkowska napisała, że Magdalena Kicińska "wyciąga panią Stefę z cienia, przywraca jej godność i równorzędne miejsce obok pana Doktora".

Wydarzenie na Facebooku
26 listopada 2015 r.
godz. 18.00
26 listopada zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego "Natan Jakow Rappaport, twórca Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego".

Wystawa jest hołdem dla Natana Rappaporta, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, stypendysty tej uczelni we Francji i Włoszech, twórcy Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego. Wojnę przeżył w ZSRR, po jej zakończeniu wrócił do Polski, w 1948 roku wyjechał do Izraela, a jedenaście lat później na stałe do Stanów Zjednoczonych. Stworzył m.in. pomniki: Sześciu Milionów Ofiar Nazizmu w Filadelfii, Zwój Ognia na Wzgórzach Judejskich koło Jerozolimy, Miliona Dzieci Żydowskich Ofiar Nazizmu w Nowym Jorku.

Hołd ten składa Czesław Czapliński: artysta-fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, twórca ok. 40 albumów i książek. Jego fotografie publikowane były m.in. w "The New York Times", "Time", "The Washington Post", "Newsweek", "Vanity Fair". Jego prace znajdują się w zbiorach choćby Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowego w Warszawie i stołecznej Biblioteki Narodowej. Mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku
24 listopada 2015 r.
godz. 18.00
24 listopada zapraszamy na kolejny koncert z cyklu "Szalom na Kwiatka".

Akordeonista Rafał Grząka, skrzypek Mikołaj Jendrysiak i wiolonczelista Marcin Malikowski tworzą trio, w ramach którego chcą prezentować współistnienie i wzajemne przenikanie się różnych tradycji muzycznych. Według nich, muzyka miejska, folklor miejski oparte są przede wszystkim na elementach kultury, które do większych ośrodków miejskich wnoszą przybysze z różnych stron kraju. Dodają, że spotykając się w codziennym życiu, przybysze ci przejmują elementy innych stylów, w rezultacie tworząc klimat unikatowy i specyficzny dla swojej społeczności. - Współistnienie narodów, a więc i tradycji w miastach i miasteczkach Polski zaowocowało niezwykłym w skali światowej materiałem muzycznym, który udało się częściowo ocalić - podkreślają muzycy tria.

Podczas koncertu w Muzeum Żydów Mazowieckich sięgną po takie motywy muzyczne, jak: "Miasteczko Bełz", "Paltocik", "Kazimierz", "Ballada o Felku Zdankiewiczu", "Hanko" czy "Bal na Gnojnej".

Wydarzenie na Facebooku
17 listopada 2015 r.
godz. 18.00
17 listopada zapraszamy na projekcję obrazu izraelskiej reżyserki Yael Hersonski "Niedokończony film", ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Dokument (90 min.) opowiada o kulisach powstania niemieckiej propagandówki. Niemcy w maju 1942 roku, dwa miesiące przed rozpoczęciem likwidacji getta warszawskiego postanowili nakręcić film "dokumentalny" o codzienności w tym miejscu. Pokazać, że życie w getcie płynie normalnie, czasem nawet w dostatku. Wbrew zamierzeniom, nie do końca im się to udało. Zdzisław Pietrasik napisał w "Polityce": "Czasem wystarczy spojrzenie przypadkowego przechodnia w kamerę: oczy, w których jest strach, cierpienie, niepewność jutra. Przecież wkrótce pierwsze transporty miły odjechać stamtąd do Treblinki. Niedokończony film to doskonałe studium nieudanej manipulacji. Jakby kamera odmówiła posłuszeństwa i nie chciała kłamać".

Gościem projekcji będzie Olga Głowacka z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku
27 października 2015 r.
godz. 18.00
27 października zapraszamy na prezentację filmu "Regina" w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Tytułowa "Regina" to Regina Jonas (1902-1944), pierwsza w świecie rabinka. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Scenarzystką i reżyserką filmu - który otrzymał m.in. nagrodę LIA na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie (2013 r.), Grand Prix na MFF Sztuk Kulturalnych w Szolnok (2013 r.) i Nagrody Węgierskich Krytyków Filmowych (2014) - jest Diana Groó.

Film trwa 49 minut.

Wydarzenie na Facebooku
21 października 2015 r.
godz. 18.00
21 października odpowiedzi na pytanie "Skąd się wzięli Żydzi w Polsce?" będzie się starał udzielić dr Paweł Fijałkowski podczas swojego wykładu.

Jest archeologiem, historykiem i publicystą. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Współpracował z tygodnikiem "Fołks-Sztyme" i miesięcznikiem "Słowo i myśl. Przegląd Ewangelicki", obecnie jest związany z kwartalnikiem "Albo albo. Problemy psychologii i kultury". Od 1988 r. jest pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Zajmuje się dziejami Żydów w dawnej Polsce (X-XVIII w.), historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza i homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Jest autorem kilku książek i kilkuset artykułów.

W Muzeum Żydów Mazowieckich będzie gościł po raz drugi. W marcu 2014 r. wygłosił tu wykład "Tysiąc lat historii i kultury Żydów w Polsce".

Wydarzenie na Facebooku
14 października 2015 r.
godz. 18.00
14 października zapraszamy na monodram "Mur". Ewa Dąbrowska, aktorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, wcieli się w postać Ireny Sendlerowej.

Monodram opowiada o szefowej wydziału dziecięcego w Radzie Pomocy Żydom "Żegota". W przebraniu pielęgniarki, ze swoimi współpracownikami, niosła pomoc Żydom w getcie warszawskim. Organizowała przemyt stamtąd żydowskich dzieci, przenoszonych głównie do polskich rodzin i sierocińców. Ich nazwiska zapisywała na paskach bibułki, wkładała do słoików i zakopywała. Kiedy wojna się skończyła, zaszyfrowany spis został przekazany Adolfowi Bermanowi, szefowi Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. W ten sposób uratowanych zostało blisko 2,5 tysiąca dzieci.

Za swoją działalność uhonorowana została medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i Orderem Orła Białego.

Monodram prezentowany będzie we współpracy z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Wydarzenie na Facebooku
6 października 2015 r.
godz. 18.00
6 października zapraszamy do Muzeum Żydów Mazowieckich na spotkanie z Agatą Tuszyńską.

Agata Tuszyńska, córka reportera i historyka sportu Bogdana Tuszyńskiego i dziennikarki Haliny Przedborskiej, przede wszystkim znana jest jako autorka książki "Oskarżona: Wiera Gran" - czyli historii słynnej śpiewaczki oskarżonej o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej - i biografii noblisty Isaaca Bashevisa Singera "Singer. Pejzaże pamięci".

W Muzeum Żydów Mazowieckich będzie promowała swoją najnowszą książkę "Narzeczona Schulza", która ukazała się w sierpniu br. Jej bohaterką jest nauczycielka Józefina Szelińska: jedyna kobieta, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo; jedyna, do której napisał ponad dwieście listów; jedyna, której zadedykował swoją książkę; jedyna, która z powodu Schulza próbowała odebrać sobie życie.

Spotkanie organizowane we współpracy z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego oraz Płockim Stowarzyszeniem Przyjaciół Książki i Bibliotek w ramach projektu Stowarzyszenia "Radośni i znani, bo oczytani...". Spotkanie współfinansowane ze środków Fundacji "Fundusz Grantowy dla Płocka".

Wydarzenie na Facebooku
12-13 i 19-20 września
2015 r.
godz. 10.00-16.00
Muzeum Mazowieckie w Płocku przystąpiło do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem przewodnim jest Dziedzictwo utracone. W dniach 12-13 września br. oraz 19-20 września br. wstęp na wszystkie ekspozycje Muzeum Mazowieckiego w Płocku będzie bezpłatny!

Zapraszamy w tych dniach na projekcję filmu "Muzeum Utracone" o utraconych i wywiezionych z Polski dziełach sztuki. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury, w myśl zasady: "Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania".

Projekcje filmu odbywać się będą w godz. 10-16, w kamienicy Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Tumskiej 8 oraz Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7.

Więcej informacji o filmie na stronie www.muzeumutracone.pl
4 września 2015 r.
godz. 18.00
Wydarzeniem muzycznym III Płockich Dni Żydowskich będzie koncert Macieja Fortuny z zespołem - "Zaakhar" - Sefardyjskie Inspiracje.

"Zakhaar" - Sefardyjskie Inspiracje to najświeższy program muzyczny Macieja Fortuny. Myślą przewodnią programu jest wykonywanie muzyki improwizowanej na gruncie muzyki żydowskiej. Muzyka ta stanowi jedno z wielu źródeł, z których zespół czerpie inspiracje i energię. Repertuar koncertu stanowi zarówno żydowska muzyka etniczna, jak i kompozycje autorskie, także te zainspirowane muzyką sefardyjską.

Maciej Fortuna - polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt. Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.

Wydarzenie na Facebooku
3 września 2015 r.
godz. 17.00
W czwartek 3 września podczas III Płockich Dni Żydowskich zapraszamy na spektakl "Żydzi płoccy", tym razem będzie można go obejrzeć na płockim Placu Trzynastu Straconych.

To pierwsza sztuka teatralna o społeczności żydowskiej Płocka. Scenarzysta i reżyser Mariusz Pogonowski przygotował "dotknięcie ze współczesnej perspektywy" historii i zwyczajów płockich Żydów spojrzenie na bohaterów wyjętych z "bezimiennej masy kilku tysięcy". Opowieść zaczyna się od wizyty młodych Polaków, chłopaka i dziewczyny, w Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczącego się w budynku dawnej synagogi. Przychodzą tam ze swoim rówieśnikiem żydowskiego pochodzenia. Scenariusz oparty jest m.in. na wspomnieniach płockiego Żyda Adama Neumana Nowickiego.

Wystąpią członkowie Stowarzyszenia Per Se: Katarzyna Królikowska, Wiktoria Smolińska, Krzysztof Pesta, Adam Bonalski, Marcin Jaworski, Marcin Majda, Piotr Mrowicki oraz aktorzy: Joanna Stanowska, Monika Majewska-Gapińska i Mariusz Pogonowski.

Mariusz Pogonowski - aktor, scenarzysta i reżyser teatralny - jest płocczaninem, absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku i Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest założycielem i szefem płockiego Stowarzyszenia Teatr Per Se, skupiającego aktorów-amatorów, głównie młodych ludzi. Prowadzi zajęcia teatralne w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

W razie niepogody spektakl odbędzie się w Muzeum Żydów Mazowieckich.

Wydarzenie na Facebooku
2 września 2015 r.
godz. 18.00
2 września w ramach "III Płockich Dni Żydowskich" zapraszamy na promocję książki "Żydzi płoccy. Album pamięci".

Stanowi ona wspólne wydawnictwo Muzeum Mazowieckiego oraz Archiwum Państwowego w Płocku, które na ten cel pozyskało dofinansowanie z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Autorką Albumu jest Gabriela Nowak z Działu Ewidencji i Dokumentacji Naukowej Zbiorów MMP.

Projekt jest niepowtarzalną okazją udostępnienia szerokiemu gronu odbiorców cennych przedwojennych fotografii upamiętniających byłych współmieszkańców naszego miasta, a zarazem pośmiertnym hołdem złożonym ofiarom Holokaustu. Inspiracją dla powstania albumu był zachowany w zbiorach Archiwum Państwowego w Płocku zbiór fotografii dowodowych z okresu II RP. Publikacja opiera się na nieznanych i niepublikowanych dotąd zdjęciach zachowanych w zbiorach płockich instytucji kulturalnych: Muzeum Mazowieckiego, Archiwum Państwowego w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Album zawiera prawie tysiąc fotografii, zasadniczo powstałych w latach 20. i 30. XX wieku, które zostały opatrzone wzbogacającymi je biogramami, zawierającymi podstawowe informacje o konkretnych osobach.

Wydarzenie na Facebooku
1 września 2015 r.
godz. 18.00
W dniach 1-4 września zapraszamy na III Płockie Dni Żydowskie. Pierwszym wydarzeniem w ich ramach będzie otwarcie wystawy "Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua w Płocku (1949-1969)".

Wystawa stanowi pasjonującą podróż powojennymi śladami płockich Żydów, zarazem wyprawę w przeszłość Muzeum Żydów Mazowieckich, przeszłość stosunkowo nieodległą, bo dotyczącą okresu funkcjonowania w budynku przy ulicy Kwiatka 7 Spółdzielni Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua. Na prawie trzydziestu planszach zostanie zaprezentowana historia Spółdzielni, od momentu jej powstania do roku 1969, kiedy to dokonano modyfikacji jej statutu i zmieniono nazwę na Spółdzielnia Pracy Przemysłu Dziewiarskiego "Stilana" w Płocku. Historię tę obrazuje kilkadziesiąt unikatowych, nie prezentowanych dotąd fotografii, które w większości pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciela Muzeum Mazowieckiego ? pana Grzegorza Chabowskiego. Znajdziemy tu także barwne projekty modeli wyrobów dziewiarskich, dokumenty, czy, prezentowane w gablotach, a pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku, próbki materiałów oraz rejestry członków Spółdzielni. Interesującym elementem wystawy będzie z pewnością maszyna dziewiarska dwupłytowa, saneczkowa z napędem ręcznym, wypożyczona na wystawę ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Autorami wystawy są: Gabriela Nowak i Grzegorz Chabowski.

Wystawa będzie czynna do 22 listopada 2015 r.

Wydarzenie na Facebooku
11 sierpnia 2015 r.
godz. 21.00
11 sierpnia, w ramach wakacyjnego cyklu z przedwojennym kinem żydowskim, zapraszamy na film "Bezdomni" (73 min.) z 1939 roku w reżyserii Aleksandra Martena.

Mamy tu żydowskie miasteczko nad rzeką, nawiedzone przez powódź, w wyniku której ginie dziecko w rodzinie Rywkin. Abram Rywkin (w tej roli sam reżyser) postanawia opuścić rodzinne strony, zostawia żonę Basszewę - w którą wcieliła się wybitna aktorka filmowa i teatralna Ida Kamińska - i syna Henocha. Rusza do Ameryki, mając nadzieję znaleźć tam zapomnienie i chociaż odrobinę szczęścia. W Nowym Jorku otrzymuje posadę pomywacza w restauracji, tęskni za bliskimi i poznaje piosenkarkę Bessy - zagrała ją wspaniała diwa polskiej sceny Wiera Gran.

To ostatni przedwojenny polski film nakręcony w języku jidysz. Pochodzi z zasobów archiwalnych Filmoteki Narodowej. Dialogi polskie będą czytane na żywo.

Uwaga: filmy w ramach cyklu "Przedwojenne kino żydowskie" prezentujemy na wewnętrznym parkingu Muzeum Żydów Mazowieckich. W razie niepogody projekcja odbędzie się w muzeum.

Wydarzenie na Facebooku
14 lipca 2015 r.
godz. 21.00
Zapraszamy na kolejny film w ramach wakacyjnego cyklu z przedwojennym kinem żydowskim. Po czerwcowym pokazie "Za grzechy", obejrzymy "Ślubowanie" (60 min.) z 1937 roku w reżyserii Henryka Szaro i Zygmunta Turkowa.

Chaim i Mendel, dwaj przyjaciele, po latach rozłąki spotykają się w domu sławnego cadyka, czyli chasydzkiego przywódcy. Obaj ślubują, że jeśli jednemu urodzi się syn, a drugiemu córka, połączą ich węzłem małżeńskim. Faktycznie, młodzi o imionach Rachela i Jakub po latach poznali się i pokochali. Jednak zaczynają się kłopoty: o rękę Racheli stara się miejscowy bogacz, a Jakub zaniedbuje naukę.

Film "Ślubowanie" pochodzi z zasobów archiwalnych Filmoteki Narodowej. Jest w języku jidysz, dlatego dialogi polskie będą czytane na żywo.

Uwaga: filmy w ramach cyklu "Przedwojenne kino żydowskie" prezentujemy na dziedzińcu Muzeum Żydów Mazowieckich. W razie niepogody projekcja odbędzie się w muzeum.

Wydarzenie na Facebooku
24 czerwca 2015 r.
godz. 18.00
24 czerwca zapraszamy na projekt audiowizualny Liber Taub A/V oparty na nagraniach głosu nieżyjącego już płocczanina pochodzenia żydowskiego, przygotowany przez Piotra Dąbrowskiego. Cyfrowa dekonstrukcja, jakiej zostanie poddany głos Libera stanowić będzie bazę dla stworzenia ambientowego materiału muzycznego, wzbogaconego o nagrania terenowe z Płocka i Izraela oraz nieoczywiste struktury rytmiczne oparte na szumie, trzaskach i zniekształceniach. Wnętrze synagogi, do której Liber Taub uczęszczał jako dziecko, posłuży jako kolejna składowa projektu, budując przestrzeń. Całość oparta będzie również na takich instrumentach, jak syntezatory analogowe, sampler, piano Rhodesa i mocno przetworzona gitara. Integralną częścią występu będzie zsynchronizowana z muzyką warstwa wizualna.

Piotr Dąbrowski - producent, muzyk, realizator dźwięku. Od dziesięciu lat nagrywa i gra na żywo muzykę elektroniczną pod pseudonimem ptr1, wspólnie z Markiem Kamińskim tworzy projekt Echolette. Uczestniczy też w zbieraniu wspomnień płockich Żydów, które były bezpośrednią inspiracją dla stworzenia projektu Liber Taub A/V.

facebook.com/ptr1music
soundcloud.com/ptr1

Wydarzenie na Facebooku
16 czerwca 2015 r.
godz. 21.00
16 czerwca rozpoczynamy cykl z przedwojennym kinem żydowskim. Od czerwca do sierpnia zaprezentujemy po jednym filmie w miesiącu - uwaga - na wewnętrznym parkingu Muzeum Żydów Mazowieckich. Cykl rozpoczniemy filmem "Za grzechy" z 1936 roku w reżyserii Aleksandra Martena. Rzecz dzieje się w małopolskim miasteczku żydowskim w czasie I wojny światowej. Młody Żyd Leon Anton, oficer armii austriackiej ginie na froncie, zostawiając ciężarną Esterę, córkę miejscowego rabina. Dziewczyna ucieka z domu bez córki i wyjeżdża do Ameryki. Po latach wraca, by tę córkę odnaleźć.

Filmy pochodzą z zasobów archiwalnych Filmoteki Narodowej. Są w języku jidysz, dlatego dialogi polskie będą czytane na żywo.

Wydarzenie na Facebooku
11 czerwca 2015 r.
godz. 18.00
11 czerwca o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Menachema Kipnisa "Miasto i oczy".

Wystawa, udostępniona przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, zawiera ponad 90 zdjęć autorstwa wybitnego żydowskiego fotografika Menachema Kipnisa. Autor na zamówienie nowojorskiego dziennika "The Yiddish Forward" starał się uwiecznić świat polskich Żydów z lat 20. i 30. XX wieku. W tym celu odwiedził duże miasta, jak Warszawa i Kraków, ale też mniejsze, wśród nich Ciechanów, Grójec i Równe. Kipnis był nie tylko fotografikiem, ale i śpiewakiem, znawcą muzyki jidysz, pisarzem, dziennikarzem, działaczem społecznym. Zmarł na skutek wylewu w getcie warszawskim w 1942 roku.

Wystawę będzie można oglądać do 23 sierpnia br.

Wydarzenie na Facebooku
8-9 czerwca 2015 r.
godz. 11.00-17.45 (8 czerwca) oraz 10.30-13.00 (9 czerwca)
W dniach 8-9 czerwca 2015 r. zapraszamy na VI Ogólnopolską Sesję Naukową "Polskie Art Déco".

Więcej informacji i program sesji

Wydarzenie na Facebooku
6 czerwca 2015 r.
godz. 11.00-19.00
6 czerwca zapraszamy na płocką edycję projektu "Żywa Biblioteka".

Biblioteka jest żywa, gdyż na czas trwania wydarzenia na miejscu będzie można "wypożyczać" nie książki, lecz ludzi. Czyli porozmawiać m.in. z Żydem i muzułmanką, rodzicami dzieci poczętych metodą in vitro i osobą niewidomą, gejem i lesbijką. Będzie w sumie trzynaście "żywych książek", w tym dwie pary.

Pierwsza Żywa Biblioteka powstała w Danii w 2000 roku, dzięki tamtejszym społecznikom. Do tej pory idea dotarła do 70 krajów, w tym do Polski. W bezpośrednim kontakcie będzie się można przekonać, bez stereotypów i uprzedzeń, jak np. przedstawiciele mniejszości radzą sobie na co dzień.

Za płocką edycję Żywej Biblioteki odpowiadają: Inga Kujawa-Zawadzka z Młodzieżowego Domu Kultury, polonistka Monika Niedźwiecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich i Magdalena Smolińska, prezeska Fundacji Szansa dla Zwierzaka "ZOA".

Więcej informacji o projekcie na fanpage'u: facebook.com/HumanLibraryPlock

Wydarzenie na Facebooku
2 czerwca 2015 r.
godz. 18.00
2 czerwca zapraszamy na koncert "Odrobinę szczęścia" w ramach cyklu "Szalom na Kwiatka".

Utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego zaprezentuje trio instrumentalne, tworzone przez absolwentów Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie: klarnecistka Anna Gut, akordeonista Piotr Kopietz i Gabriela Machowska-Kopietz grająca na fortepianie.

Podczas koncertu sięgną po utwory: Jerzego Petersburskiego, Josepha Horovitza, Henryka Warsa, Georga Gershwina, Władysława Szpilmana, Josepha Kosmy i Shaloma Secunda. Będzie trochę jazzu i tanga, zmian muzycznego tempa, a przede wszystkim zestaw nieśmiertelnych hitów rodem z XX wieku.

Wydarzenie na Facebooku
16 maja 2015 r.
godz. 18.00 - 24.00
W ramach tegorocznej "Nocy Muzeów" Muzeum Mazowieckie w Płocku wspólnie z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zaprasza 16 maja na "Noc Skamandrytów". Na patio kamienicy secesyjnej przy ulicy Tumskiej 8 płoccy aktorzy: Dorota Cempura, Hanna Chojnacka - Gościniak, Bogumił Karbowski i Szymon Cempura zaprezentują się w programie poetycko - muzycznym nawiązującym do słynnych kabaretów XX-lecia międzywojennego (występy o godzinach 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00).

Podczas Nocy Muzeów można będzie bezpłatnie zwiedzać ekspozycje zarówno Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Tumskiej 8 jak i Muzeum Żydów Mazowieckich, w którym przy tej okazji zadebiutuje święta szafa aron ha-kodesz, bezcenny zabytek po płockich Żydach, który wrócił na Kwiatka 7 w grudniu 2014 roku. Zwiedzający mogą liczyć na degustację pysznej kawy po żydowsku, przygotowanej przez restaurację Estera.

Wydarzenie na Facebooku

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów bierzemy udział w akcji Zostań Nocnym Reporterem RDC. Zapraszamy do dzielenia się relacjami! Więcej informacji

"Zostań Nocnym Reporterem RDC" - wydarzenie na Facebooku

NOC MUZEÓW 2015 - GALERIA ZDJĘĆ
7 maja 2015 r.
godz. 18.00
7 maja zapraszamy na kolejny pokaz filmu w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - tym razem obejrzymy film "Piętno".

Ten 75-minutowy dokument nie powstałby, gdyby nie Marti Sans, jego reżyser i współscenarzysta (razem z Marcalem Cebrianem). Postanowił on zająć się tematem judeofobii, jej historią i rozwinięciem. Sans w rozmowach z kilkunastoma ekspertami zajmuje się m.in. oskarżeniami ze strony chrześcijan o "bogobójstwo" i podejścia do powstania państwa Izrael. Według organizatorów festiwalu Żydowskie Motywy, ten hiszpański dokument z 2013 roku "proponuje zakwestionowanie kluczowych idei odziedziczonych przez stulecia nieporozumień i nietolerancji, które wymagają ponownego przemyślenia".

Film "Piętno" otrzymał pierwszą nagrodę za najlepszy długometrażowy dokument na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Punta del Este w Urugwaju w 2013 roku.

Wydarzenie na Facebooku
5 maja 2015 r.
godz. 18.00
5 maja zapraszamy na spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą - "We wspaniałym przybytku wieczności - żydowscy poeci Mazowsza".

Bella Szwarcman-Czarnota opowie o losach poetów Zisze Landaua z Płocka, Izraela Sterna z Ostrołęki i Rejzl Żychlińskiej z Gąbina. Przeczyta wybrane wiersze ich autorstwa, które sama przetłumaczyła z języka jidysz.

Gość Muzeum Żydów Mazowieckich jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Redaktorką i felietonistką miesięcznika "Midrasz". Twórczynią "Ważnych spraw" - tekstów edukacyjnych dla programu "Przywróćmy Pamięć" oraz dla Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest też autorką książek: "Mocą przepasały swe biodra" (2006 r.), 'Cenniejsze niż perły" (2010), "Znalazłam wczorajszy dzień. Moja osobista tradycja żydowska" (2009), "Księga Kobiet - Kobiety Księgi" (komentarze biblijne).

Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz.

Wydarzenie na Facebooku
29 kwietnia 2015 r.
godz. 18.00
29 kwietnia Muzeum Żydów Mazowieckich odwiedzi dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie z wykładem "O językach żydowskich".

Prelegentka przedstawi historię i charakterystykę języków żydowskich i relację między nimi. Chodzi o hebrajski, aramejski, arabski, ladino i jidysz. Będzie też mowa o związku alfabetu hebrajskiego z kabałą oraz o innych ciekawostkach językowych.

Dr Agnieszka Żółkiewska jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historykiem literatury i tłumaczką z języka jidysz. To również autorka publikacji "Słowa pośród nocy. Poetyckie dokumenty Holokaustu" (Warszawa, 2012 r.) - pierwszej od 1947 roku trójjęzycznej antologii żydowskich wierszy z okresu II wojny światowej. Stworzyła też szereg artykułów związanych z literaturą, prasą i folklorem w języku jidysz.

Gość Muzeum Żydów Mazowieckich jest laureatką stypendium Fundacji Kościuszkowskiej (2001/2002 r.) na badania w YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców (2007 r.). Uczestniczy w projekcie edycji dokumentów Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

Wydarzenie na Facebooku
2 kwietnia 2015 r.
godz. 18.00
2 kwietnia zapraszamy na kolejny pokaz filmu w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy - tym razem obejrzymy film "Nigdy nie zapomnij kłamać" Mariana Marzyńskiego. Pokaz filmu połączymy z obchodami Paschy.

Scenarzystą i reżyserem amerykańskiego dokumentu "Nigdy nie zapomnij kłamać" z 2013 roku jest urodzony w Polsce Marian Marzyński, który przeżył Holokaust jako dziecko żydowskie ukrywane przez chrześcijan. W latach 60. był autorem popularnych programów telewizyjnych, na czele z Turniejem Miast. Zmuszony do emigracji w 1969 roku, został cenionym dokumentalistą oraz scenarzystą i reżyserem telewizyjnym. Za swój "Sztetl" otrzymał szereg nagród, m.in. na festiwalach filmowych w Paryżu i w Jerozolimie. W "Nigdy nie zapomnij kłamać" podejmuje temat swojego dzieciństwa podczas wojny i doświadczeń innych dzieci, które przeżyły Zagładę.

Pokaz filmu połączymy z obchodami Paschy - wyjątkowego święta w judaizmie, które upamiętnia wyjście Izraelitów z Egiptu. To wydarzenie uważane jest za najważniejsze w historii żydowskiej. Po uwolnieniu z niewoli egipskiej zaczęła się narodowa historia Żydów, na czele z objawieniem Dziesięciu Przykazań Bożych na Synaju i wędrówką do Ziemi Obiecanej. Pascha jest radosnym świętem wolności. Z tej okazji wszystkich przybyłych poczęstujemy macą i winem.

Święto Paschy w tym roku rozpocznie się 3 kwietnia. Jednak z szacunku dla chrześcijańskiego Wielkiego Piątku upamiętnimy je dzień wcześniej.

Wydarzenie na Facebooku
26 marca 2015 r.
godz. 19.00
26 marca zapraszamy na koncert żydowski chóru Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki - Vox Singers.

Chór Vox Singers powstał przed trzema laty i już zdążył zawojować muzyczny świat. W 2012 roku zajął drugie miejsce na XXII Międzynarodowym Festiwalu Adwentowym i Bożonarodzeniowym w Pradze. W kolejnym roku zdobył złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie Chóralnej w Grazu, a w 2014 r. - wicemistrzostwo na Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Rydze. Chór POKiS-u, kierowany przez Roberta Majewskiego, w Muzeum Żydów Mazowieckich wystąpi z premierowym programem, przygotowanym specjalnie na tę okoliczność. Wykona utwory światowej sławy artystów pochodzenia żydowskiego, m.in. Paula Simona, Barbary Streisand, Neila Diamonda, Billy Joela. Także utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego: Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa i Władysława Szpilmana.

Wydarzenie na Facebooku
12 marca 2015 r.
godz. 18.00
12 marca w Muzeum Żydów Mazowieckich wystąpi Sława Przybylska z koncertem "Szalom - pieśni Żydów polskich"

Sława Przybylska od lat sięga po pieśni i piosenki żydowskie, czego efektem jest album "Alef - Bejs". W książeczce dołączonej do tej płyty napisała: "Śpiewam je w oryginale, aby nie uronić nic z tego nieprzebranego bogactwa uczuć i mądrości, z tej zadziwiającej syntezy biblijnej głębi i słowiańskiej nostalgii. Pieśni te to także skarbnica wiedzy o życiu, obyczajach Żydów polskich, ich troskach i radościach, o wielkiej miłości do matki i czułości do dzieci. Są to pieśni pełne religijnej ekstazy i poezji".

Koncert odbędzie się z myślą o drugiej rocznicy uroczystego otwarcia Muzeum Żydów Mazowieckich, przypadającej 14 marca br.

Wydarzenie na Facebooku
5 marca 2015 r.
godz. 10.00 - 15.30
Purim ponownie zagości w Muzeum Żydów Mazowieckich. Z okazji tego święta - żydowskiego karnawału - w czasie godzin pracy muzeum będzie można zjeść coś słodkiego, a pracownicy zamierzają się przebrać. Purim jest świętem radosnym, upamiętniającym ocalenie Żydów od zagłady grożącej im w Persji. To w tradycji żydowskiej dzień wręczania podarków bliskim, troski o najbiedniejszych, zajadania się ciastkami oraz czas najróżniejszych maskarad i przedstawień nawiązujących do biblijnej Księgi Estery.

Wydarzenie na Facebooku
4 marca 2015 r.
godz. 18.00
4 marca zapraszamy na wykład "Święta i obyczaje żydowskie" Katarzyny Wieczorek z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Katarzyna Wieczorek pracuje w bibliotece Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Prowadzi wykłady o szerokiej tematyce: od obyczajowości i kultury Żydów, po okres Zagłady i historii Żydów polskich po 1945 r. Jest też współautorką dwóch książek z dziedziny historii i kultury żydowskiej: "1000 lat polskich Żydów" i "Cykl życia". Dzięki jej wykładowi w MŻM, będzie się można sporo dowiedzieć o świętach i obyczajach żydowskich.

Wydarzenie na Facebooku
26 lutego 2015 r.
godz. 16.30
26 lutego upłynie w Muzeum Żydów Mazowieckich pod znakiem dwóch wydarzeń: o 16.30 uroczyście odsłonimy świętą szafę aron ha-kodesz, która do muzeum powróciła w pełnej krasie na początku roku. O 17.00 sprzed muzeum na cmentarz żydowski przy ul. Mickiewicza wyruszy coroczny Marsz Pamięci.

Marsz Pamięci będzie hołdem złożonym płockim Żydom, wypędzonym z Płocka przez Niemców między 21 lutego a 1 marca 1941 r. Rozpocznie się przed siedzibą Muzeum Żydów Mazowieckich. Następnie przejdzie ulicami Kwiatka, Tumską, Nowym Rynkiem, Obrońców Westerplatte i zakończy się na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza - tam zapłoną świece, odmówione zostaną modlitwy. Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, pragnących upamiętnić społeczność żydowską w Płocku.

Marsz Pamięci odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

Wydarzenie na Facebooku
25 lutego 2015 r.
godz. 18.00
25 lutego o godzinie 18.00 zapraszamy na wykład Jakuba Gutermana "Moje dwie Ojczyzny: Polska i Izrael".

Jakub Guterman urodził się w Płocku w 1935 r. Podczas II wojny światowej, po likwidacji żydowskiego getta w rodzinnym mieście, został wysiedlony razem z rodzicami do obozu w Działdowie, następnie do dystryktu radomskiego, skąd udało mu się przedostać na aryjską stronę. Po zakończeniu wojny wrócił do Płocka, uczył się w Jagiellonce. W 1950 r. wyjechał do Izraela. Jest autorem ilustracji do ok. 170 książek, zajmuje się tłumaczeniem literatury i poezji dla dzieci. Jest też wielkim przyjacielem Płocka i chętnie wraca do rodzinnego miasta.

Gość muzeum, na potrzeby książki o płocczanach pochodzenia żydowskiego, w rozmowie z Rafałem Kowalskim powiedział: "W Płocku mieszkałem na ulicy Sienkiewicza 62, w dwurodzinnym domku przy seminarium duchownym. Gmina żydowska była bardzo prężna, dobrze zorganizowana, z własną gazetą, teatrem, szpitalem na dobrym poziomie, domem starców, szkołami. Czułem, że rodzice niezmiernie mnie kochają. I nie tylko rodzice, również dziadkowie, kuzyni i tak dalej. Prawie naprzeciwko nas był zaczarowany sad mojej ciotki, w którym było wszystko, co dusza pragnęła. Tam był agrest, porzeczki, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka. Była biała koza i duży czarny pies. Zaczarowany rajski sad mego dzieciństwa".

Wydarzenie na Facebooku
18 lutego 2015 r.
godz. 18.00
"Holokaust - klej do tapet?" Mumina Szarikowa to kolejny film, który w Muzeum Żydów Mazowieckich będzie można obejrzeć w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Punktem wyjścia rosyjskiego filmu (trwa 56 minut) jest występ młodych sióstr Karatygin w programie "Absolutnie oszałamiające". W tym quizie telewizyjnym na ogół nie ma tematów pojawiających się na egzaminach - ale dziewczyny nieoczekiwanie zostały zapytane, co znaczy słowo "Holokaust". Odpowiedziały, że jest to rodzaj kleju do tapet. Ta część programu miała ogromną ilość kliknięć w serwisie internetowym YouTube i spowodowała wiele pytań dotyczących edukacji w Rosji. Mumin Szarikow po spotkaniu z dziewczynami wpadł na pomysł, by zorganizować im wycieczkę do Auschwitz.

Wydarzenie na Facebooku
12 lutego 2015 r.
godz. 18.00
12 lutego o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie z Ewą Siedlecką.

Ewa Siedlecka jest jedną z najbardziej znanych i cenionych dziennikarek w Polsce. W 1984 r. ukończyła Wydział Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Potem pracowała z narkomanami w stowarzyszeniu Monar. Dziennikarką "Gazety Wyborczej" jest od 1989 r. Zajmuje się prawem, prawami człowieka, prawami zwierząt i okolicami tych tematów. Mówi o sobie: "Lubię podróżować do niezMacDonaldyzowanych miejsc na świecie. Ubieram się wyłącznie w sekendhendach, bo nie lubię, jak się coś marnuje, szanuję rzeczy i nie chcę zaśmiecać świata. Jestem weganką - bo chcę, żeby ludzie przestali wykorzystywać zwierzęta, a poprawę świata należy zaczynać od siebie. Poruszam się głównie na rowerze, bo daje to poczucie wolności i nie zatruwa środowiska".

Ewa Siedlecka otrzymała prestiżową dziennikarską Nagrodę im. Dariusza Fikusa, nagrodę specjalną za całokształt pracy dziennikarskiej z okazji 50-lecia Amnesty International i międzynarodową Nagrodę Tolerancji przyznawaną przez organizacje LGBT Francji, Niemiec i Polski.

W muzeum z naszym gościem porozmawiamy m.in. o prawach człowieka, tolerancji, przejawach antysemityzmu i ksenofobii, dziennikarstwie.

Wydarzenie na Facebooku

Galeria zdjęć

4 lutego 2015 r.
godz. 10.00 - 15.30

Wszyscy chętni 4 lutego (środa) w godzinach pracy Muzeum Żydów Mazowieckich będą się mogli poczęstować jabłkami. Zapraszamy!

Według tradycji żydowskiej, właśnie w to święto w uśpionych drzewach owocowych zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to również przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie za to, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. Z tą myślą tego dnia w Izraelu dzieci i młodzież sadzą drzewa. Przyjęło się, że wtedy spożywa się m.in. banany, daktyle, oliwki, jabłka. Z uwagi na szerokość geograficzną, w której się znajdujemy, w MŻM postanowiliśmy podzielić się właśnie jabłkami.

Hag Tu Bi Szwat Sameach - Wesołego święta Tu Bi Szwat!

28 stycznia 2015 r.
godz. 18.00

28 stycznia 2015 r. zapraszamy na projekcję filmu "Bezsenność" w reżyserii Andrzeja Titkowa, w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy".

Andrzej Titkow - znany i ceniony scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych (nagrodzony m.in. Brązowym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym) - snuje blisko godzinną opowieść o tragicznych losach Leonarda Borkowicza, pochodzącego z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Borkowicz był żołnierzem i więźniem, partyjnym aparatczykiem i opozycjonistą, wytyczał granice państwowe i zmagał się z własną biedą i chorobami. Padł ofiarą antysemickiej czystki w 1968 roku. Rozczarowany, zgorzkniały i schorowany popełnił samobójstwo.

Film prezentowany dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Żydowskie Motywy, organizującym Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy".

Wydarzenie na Facebooku

20 stycznia 2015 r.
godz. 18.00

20 stycznia 2015 r. zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Szalom na Kwiatka - wystąpi kwartet smyczkowy działający przy Płockiej Orkiestrze Symfonicznej.

W składzie kwartetu jest Janusz Dariusz Smolarski (pierwsze skrzypce), który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów w Paryżu i Belgradzie. Obecnie pełni rolę koncertmistrza w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. Piotr Markowski (drugie skrzypce) ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu i Konserwatorium Muzyczne w Saint Petersburgu. Obecnie jest zastępcą koncertmistrza w POS. W kwartecie jest również Piotr Kelm (altówka) - absolwent płockiej Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec i Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie altówki. Ma za sobą współpracę m.in. z chórem Polskie Słowiki, Filharmonią Poznańską i międzynarodową orkiestrą kameralną Erato Ensamble. Jest kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła" i - podobnie jak Piotr Markowski i Dariusz Smolarski - zajmuje się pracą pedagogiczną w PSM w Płocku. Natomiast wiolonczelista Marek Karwowski studia ukończył w stołecznej AM. Współpracował m.in. z Mścisławem Rostropowiczem, Zubinem Methą, Miszą Majskim i Konstantym Andrzejem Kulką. Brał udział w pierwszym koncercie Placido Domingo, Jose Carrerasa i Luciano Pavarottiego w rzymskiej Caracalli. Jesienią 2014 roku odbył dwumiesięczne tournee po Stanach Zjednoczonych z Israel Symphony Orchestra z Hajfy i pianistą Romanem Rabinowiczem. Obecnie jest koncertmistrzem w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej.

Wydarzenie na Facebooku

15 stycznia 2015 r.
godz. 18.00

15 stycznia 2015 r. wspólnie z Diecezją Płocką zapraszamy na spotkanie z rabinem Symchą Kellerem w ramach obchodów Dnia Judaizmu.

Dzień Judaizmu, styczniowe święto w polskim Kościele Katolickim, poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Płocku co roku upamiętniane jest ono w Wyższym Seminarium Duchownym. Tym razem zagości w Muzeum Żydów Mazowieckich, dawnej bożnicy, co całemu wydarzeniu nada wyjątkowy wymiar. Gościem specjalnym będzie rabin Symcha Keller - przewodniczący Rady Związku i Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Płocki Dzień Judaizmu od samego początku, czyli od 1997 r., organizuje ks. Henryk Seweryniak, profesor w Instytucie Edukacji Medialnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i płockiego WSD. Jest m.in. konsultorem Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji w Rzymie, członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i referentem ds. ekumenii i dialogu międzyreligijnego w Diecezji Płockiej. Właśnie ks. Seweryniak podczas homilii wygłoszonej z okazji Dnia Judaizmu w roku Wielkiego Jubileuszu 2000, zwrócił się z apelem do władz miasta o przeznaczenie budynku po tzw. małej synagodze w Płocku na miejsce pamięci i muzeum Żydów Mazowsza.

Wydarzenie na Facebooku

8 stycznia 2015 r.
godz. 18.00

8 stycznia 2015 r. zapraszamy na spotkanie z Darią Kopiec i prezentację filmów animowanych z Fundacji "Pogranicze" w Sejnach.

Daria Kopiec jest reżyserką filmową i teatralną, realizatorką teledysków, absolwentką Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Bierze udział w projekcje Filmowa Kolekcja Bajek "Opowieści Pogranicza" Fundacji "Pogranicze". Fundacja, poszukując nowych form edukacji międzykulturowej, postanowiła sięgnąć po warsztat filmowy i multimedialny. Tak zrodził się pomysł tworzenia filmów animowanych, opowiadających o tradycjach sąsiedzkich, wielokulturowych i międzypokoleniowych Sejneńszczyzny. Dzieła te od 2010 roku powstają w ramach wspólnej pracy dzieci i młodzieży pod opieką filmowców, plastyków, muzyków, fotografów, dźwiękowców i dziennikarzy. Filmy prezentowane i nagradzane są w wielu krajach świata. Wśród opiekunów artystycznych projektu jest m.in. wybitny malarz Leon Tarasiewicz.

Wydarzenie na Facebooku

11 grudnia 2014 r.
godz. 19.00

11 grudnia o godzinie 19.00 zapraszamy na spektakl "Żydzi płoccy", którego scenarzystą i reżyserem jest Mariusz Pogonowski.

Spektakl "Żydzi płoccy" swoją światową premierę miał w Muzeum Żydów Mazowieckich w lutym br. Okazał się wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Na życzenie publiczności zostanie zagrany jeszcze raz. Mariusz Pogonowski treść sztuki oparł m.in. na wspomnieniach Adama Neumana Nowickiego - płocczanina pochodzenia żydowskiego. Wystąpią m.in. aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Wydarzenie na Facebooku

4 grudnia 2014 r.
godz. 18.00

 4 grudnia wspólnie z Archiwum Państwowym w Płocku zapraszamy na otwarcie wystawy "Żydowski Płock - architektoniczne wizje i realizacje".

Wystawa zawiera rysunki architektoniczne ze zbiorów Archiwum powstałe między drugą połową XIX wieku a 1939 rokiem. Projekty dotyczą realizacji architektonicznych dla płockich Żydów. Przedstawiają np. budynki mieszkalne, sklepy, zakłady rzemieślnicze - zlokalizowane zarówno w obrębie dzielnicy żydowskiej (tj. ulicy Szerokiej, Więziennej, Ostatniej, Jerozolimskiej, Synagogalnej, Bielskiej, Tylnej i Niecałej), jak i przy ulicy Tumskiej, Grodzkiej, Warszawskiej czy Starym Rynku. Mamy tu np. prezentacje altany teatralnej, kręgielni, kuczki, suszarni owoców i ustępów.

Na rysunki architektoniczne składają się widoki elewacji, rzuty poszczególnych kondygnacji, przekroje, detale architektoniczne, klatki schodowe, rysunki pokazujące umiejscowienie budowli w przestrzeni miejskiej. Wśród przedstawionych materiałów znajdują się niejednokrotnie przekazy ikonograficzne, będące jedynym dokumentem świadczącym o istnieniu i wyglądzie budynków na terenie Płocka.

Autorami rysunków są m.in. Franciszek Ksawery Pomaski, Zdzisław Zawodziński, Konrad Bałaziński, Antoni Wysocki, Stanisław Mocarski i Antoni Władysław Kowalski. Ich prace zaprezentowane zostaną w formie plansz i oryginałów w gablotach.

Na wystawie będzie też można obejrzeć makietę Wielkiej Synagogi w Płocku, której autorem jest dyrektor Muzeum Wisły w Wyszogrodzie Zdzisław Leszczyński - według projektu płockiego architekta Adriana Brudnickiego.

Autorami wystawy są Gabriela Nowak (Muzeum Mazowieckie w Płocku) oraz Agnieszka Wojciechowska (Archiwum Państwowe w Płocku) przy współpracy Zdzisława Leszczyńskiego, Krzysztofa Matusiaka i Moniki Żabowskiej.

Wystawa czynna będzie do 12 lutego 2015 r.

Wydarzenie na Facebooku